Size Uygun Ayakkabınızı Bulun
BAŞLAEn İyi Yürüyüşü Nasıl Seçersiniz?

Her hangi bir yürüyüş ayakkabısını satın almadan önce, sizin kendine özgün ayak tipinize hangi ayakkabı modelinin tam olarak uyacağını belirleyebilmek için bu 5 sorunun cevabını vermeye ihtiyacınız vardır. Doğru ayakkabıyı seçmek, konforunuz ve enerji seviyeniz için gece ve gündüz farkı yaratabilir.

Yürüyüş ve koşu ayakkabıları arasındaki fark nedir?

Her hangi bir yürüyüş ayakkabısını satın almadan önce, sizin kendine özgün ayak tipinize hangi ayakkabı modelinin tam olarak uyacağını belirleyebilmek için bu 5 sorunun cevabını vermeye ihtiyacınız vardır. Doğru ayakkabıyı seçmek, konforunuz ve enerji seviyeniz için gece ve gündüz farkı yaratabilir.

En iyi yürüyüş ayakkabısını seçerken en önemli özellik nedir?

Sizin için doğru olan ayakkabıyı seçmekle alakalı en önemli şey uyumdur. Eğer ayakkabı doğru bir biçimde uyum sağlamazsa, teknolojinin, modanın, görüşlerin, arkadaşlardan ve aileden gelen tavsiyelerin hiç bir önemi yoktur.Uyum oldukça önemlidir çünkü özgün ayak ve yürüyüş şeklinize uymayan ayakkabıları giymek yaşamınızın geri kalanında ayağınızda, bileklerinizde ve dizlerinizde ciddi ve istenmedik hasarlara yol açabilir.

Ayak Taban Tipleri
 • Sahip oldugum ayak tipini nasil öğrenebilirim?

  Mükemmel uyumu belirlemede en önemli faktör, hangi tip ayak kemerine sahip olduğunuzu bilmek ve onu doğru ayakkabıyla eşleştirmektir. Üç çeşit ayak kemeri vardır: yüksek ayak kemeri, normal ayak kemeri, düz taban. Yürüyüş için ayakkabı satın almaya başlamadan önce hangi tip ayak kemerine sahip olduğuzu bilmeniz çok önemlidir, çünkü sizinkinden farklı bir ayak tipini destekleyen bir ayakkabı seçersiniz, acı içinde kalabilirsiniz. Neyse ki bunu belirlemek çok kolay.

  Ayak Kemeri Tipinizi Nasıl Belirlersiniz?

  Dışarı yalın ayak çıkın ve ayaklarınızı bir hortum kullanarak ıslatın. Sonrasında hortumu kapatın ve ayaklarınız ıslakken birkaç adım yürüyün. Daha sonra ayak izinizi inceleyebilir ve yukarıdaki ayak kemeri resimleriyle eşleştirebilirsiniz. Yanlış ayak tipini ve pronasyon düzeyini destekleyen bir ayakkabı seçerseniz, bu size büyük acılar verebilir.

 • İçe Bükülme Seviyenizi Nasıl Belirlersiniz?

  Hesaplama yapacağınız son şey, adım atarken ayaklarınızın hangi açıda pozisyon aldığıdır. Ancak bunu kendinizin hesaplaması zordur ve koşu ayakkabıları için daha da önemlidir. Yalnızca yürüyüş yapmayı planlıyorsanız faydalı olabilir, fakat opsiyonlu olduğu söylenebilir. Adım atarken topuğun zemine vurduğu anda oluşan açı sizin içe bükülme seviyeniz olarak bilinir. Pronasyon, ayağın topuktan parmağa içe doğru yuvarlanmasıdır.

  Üstteki resimde görebileceğiniz gibi sol ayağın kullanıldığı örnekte 3 ana pronasyon şekli vardır:

  • 1.Neutral(Nötr) : Topuğa bastıktan sonra, ayak zeminle temas edebilmek için yaklaşık 15 derece içe doğru yuvarlanır. Nötr pronatörler genellikle normal ayak kemerine sahiptir.
  • 2.Over-Pronation : Topuğa bastıktan sonra, ayak zeminle temas edebilmek için 15 dereceden fazla içe doğru yuvarlanır. Genellikle, over-pronatorlerin parmakları, adım attıklarında daha fazla dışarıya doğru işaret eder ve düz tabanlarınkine benzer bir derece açı alır. Bu şekilde basmak kötü bir şey değildir, fakat over-pronatorler bilek yaralanmalarına daha fazla yatkındırlar. Over-Pronasyona karşı koymak için hareket kontrolü ve denge kontrolü sağlayan ayakkabıları satın almanızı tavsiye ederiz.
  • 3.Supination : Topuk zemine vurduğunda ayak içeri doğru yeterince bükülmediğinde, her adımda daha yüksek darbe etkisine sebep olur. Supinasyon yüksek ayak kemerine sahip insanlar arasında daha fazla yaygındır.Yine de supinasyon kötü birşey değildir fakat tıpkı over-pronatorler gibi yaralanmalara sebep olacağından doğru ayakkabının seçilmesi çok önemlidir. Supinatorlere, ekstra şok etkilerini emmeye yardımcı olmak için ekstra yastıklama sağlayan ayakkabıları satın almalarını tavsiye ederiz.
 • Bir ayakkabının kaliteli ve iyi uyumlu olduğunu nasıl bilebilirim?

  Ayakkabıyı bir elinizle topuk ve diğer elinizle parmak tarafından tutun. Ayakkabının burnunu yukarı doğru bükün ve ayakkabının nereden büküldüğüne dikkat edin. Parmaktan topuğa doğru ayak kemerinden bükülecek şekilde yapılmış olmalıdır.

  Ayakkabıyı aynı şekilde tutun, şimdi her iki yönde bükün. Bu ayakkabının esnekliğini ölçer. Yürüyüş için direnci azaltmak adına hafif hissetmelisiniz. Eğer ayakkabı bu iki testi geçerse, mükemmel kalitede demektir.

Ayakkabının mükemmel bir şekilde uyacağından emin olabilmek için yapılacak testler nelerdir?

Şimdi, ayak kemeri tipinize ve pronasyon derecenize uyan bir ayakkabı seçtiğinizde, doğru numara olduğuna emin olmaya ihtiyacınız var. Her yönden rahat hissettirmeli fakat parmaklarınızın oynayabilmesi için esneklik payı çok dar olmamalıdır. Yokuş aşağı yürürken bastığınızda, ayakkabı parmaklarınızı uca çarpma hissi olmadan rahat hissettirmelidir.

Sonrasında birkaç merdiven bulun topuklarınız arasındaki geçişleri test edin. Etkisini büyütmek için bir seferde iki adım atmayı deneyebilirsiniz.

Ayak kemeri tipinizle ve pronasyon derecenizle eşleşen, kalite ve uyum testlerinden geçen bir ayakkabı seçtiyseniz eğer, sizin için en iyi yürüyüş ayakkabısını bulmuşsunuz demektir.